Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x

Forum Ratownicze
Galeria ratownicza
Komentarze użytkowników
Przeszukuj - Kategorie
Artykuły
Przeszukuj - Tagi

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że resort pracuje nad dużą nowelizacją ustawy o systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM). Zmiany mają usprawnić czas dojazdu zespołu do pacjenta oraz zadbać o bezpieczeństwo ratowników.

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie rozwiązania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ratowników medycznych. "Na tapecie" ponownie znalazł się monitoring w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego - zarówno w karetkach jak i na SOR.

Nadal ma być rozważana możliwość ustawowego wprowadzenia kamer zainstalowanych na kombinezonach ratowników. - Kamery nasobne, podobne do tych jakie ma policja. W opinii wiceministra powinny one zwiększyć bezpieczeństwo zespołów wyjazdowych.

Przypomnijmy, że to kolejne już podejście resortu zdrowia do wprowadzenia kamer nasobnych do pracy ratowników. Ostatnim razem Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych interweniowała w sprawie planów MZ uważając, że kamery mogą łamać prawa dotyczące danych osobowych oraz tajemnicy lekarskiej. (...)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Dwaj ratownicy medyczni z Olsztyna pojechali na ul. Fałata, by udzielić pomocy komuś, kogo zdrowie i życie mogło być zagrożone. Niestety, okazało się, że zamiast wdzięczności, czekał ich brutalny atak i, w konsekwencji, to oni trafili do szpitala.

To miał być wyjazd, jakich każdy z ratowników odbył wiele.

— W czwartek rano, około godziny 4, zespół ratownictwa medycznego został wezwany do mężczyzny, który, jak nam przekazano, znajdował się pod wpływem leków psychotropowych — relacjonował nam przebieg zdarzeń Krzysztof Jurołajć, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. — Ze zgłoszenia nie wynikało, że ten mężczyzna jest agresywny w stosunku do innych albo do siebie. Tymczasem, kiedy ratownicy weszli do mieszkania, zastali mężczyznę w łóżku. Obok niego leżał nóż.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy zakupiła sześć nowoczesnych urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. To ważny sprzęt w pracy ratowników medycznych.

o Bydgoszczy jeździ 18 ambulansów. Trzy z nich to zespoły specjalistyczne tzw. „S”, czyli z lekarzem na pokładzie (3-osobowe). Pozostałych 15 to dwuosobowe zespoły ratownictwa medycznego. I właśnie w nich urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej tzw. mechaniczne ręce, potocznie nazywane przez ratowników także „masażerami”, są szczególnie pomocne.

- Te urządzenia są jak trzeci ratownik w zespole - mówi Krzysztof Wiśniewski, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy i zarazem ratownik medyczny. - Nie jest to sprzęt obowiązkowo wymagany przez NFZ w ambulansach, ale chcemy podwyższać jakość naszych usług, stąd ten zakup.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Bardzo nietypowe zgłoszenie dotyczące kradzieży mienia otrzymali we wtorkowy wieczór policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu.

Jak ustalili funkcjonariusze będący na miejscu zdarzenia, 20-letni mężczyzna oraz jego 22-letni kompan, najpierw wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego, a następnie w drodze do szpitala w Świnoujściu, okradli kartkę z jej wyposażenia.

Cały proceder wyszedł na jaw w szpitalu, gdy mężczyźni wyszli z karetki. Pod odzieżą 20-letniego mężczyzny ratownicy medyczni dostrzegli farelkę pochodzącą z ich pojazdu służbowego, natomiast jego dwa lata starszy kompan pod kurtką posiadał 20 bandaży.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Utworzono je po to, by kształcić lub dokształcać w nim w sposób praktyczny studentów. Centrum zorganizowane jest na wzór prawdziwego szpitala. Od tego roku akademickiego sala 108 funkcjonuje jako symulator ZRM.

Dzięki współpracy z Pogotowiem Ratunkowym w Legnicy, Uczelnia otrzymała karetkę, która po remoncie i przystosowaniu do warunków MCSM jest miejscem, gdzie studenci kierunku Ratownictwo Medyczne realizują zajęcia wymagające praktycznego przygotowania do zawodu.

Studenci ratownictwa medycznego od tego roku akademickiego mogą uczyć się m.in. medycyny ratunkowej przy wykorzystaniu symulatora karetki. Jest to w pełni wyposażony pojazd z profesjonalnym sprzętem.

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account