Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Już po raz trzeci zostały zorganizowane Międzyszkolne Zawody Pierwszej Pomocy, które były finałem Kampanii Edukacyjnej „Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa” realizowanej w 14 szkołach gimnazjalnych w woj. podkarpackim, które należą do programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”.

We wtorek 27 maja na Kampusie Cicha Uniwersytetu Rzeszowskiego 12 czteroosobowych drużyn gimnazjalistów sprawdziło swoją wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, podczas testu oraz 6 pozorowanych sytuacji.Uczniowie rozwiązali test składający się z 80 pytań, który sprawdzał ich wiedzę teoretyczną z materiału jaki był im przekazywany podczas spotkań w szkołach. Następnie każda z drużyn wyznaczała 3 osoby, które musiały udzielić pomocy w określonej sytuacji.

Drużyny musiały zmierzyć się z różnorodnymi scenkami, które odwzorowywały zdarzenia jakie mogą przydarzyć się każdemu w codziennym życiu. Udzielali pomocy dwóm osobom w parku, gdzie jedna w pewnym momencie dostała ataku padaczki. Podczas wycieczki po firmie informatycznej musieli wdrożyć odpowiednie postępowanie wobec prezesa, który doznał nagłego zatrzymania krążenia, a także zająć się asystentką, która na zaistniałą sytuację wpadła w panikę i zemdlała. Swoje umiejętności sprawdzali także w przypadku poparzenia oraz upadku z wysokości, a także podczas dyskoteki, na której doszło do zamieszania pomiędzy dwoma uczestnikami, w efekcie czego jedna osoba leżała z rozciętą głową po uderzeniu butelką, a druga dalej awanturowała się i nie chciała się uspokoić.

Pojawiła się także scenka specjalna, która sprawiła, że uczniowie mogli wcielić się w rolę pomocy medycznej jednostki wojskowej. Była to sytuacja, która wzbudziła najwięcej emocji i zaskoczenia. Wszystko za sprawą trzech uczniów szkoły wojskowej, którzy wcielili się w role żołnierzy i eskortowali uczniów do miejsca zdarzenia, w którym znajdowało się ich dwóch rannych kolegów.

Emocji, zabawnych sytuacji i ciekawych reakcji zarówno ze strony samych uczestników, jak również sędziów i studentów nie zabrakło. Studenci po raz kolejny pokazali, że uczniowie są zainteresowani nauką pierwszej pomocy, co było widać podczas scenek. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, wiedzą i umiejętnościami.
W całym wydarzeniu wzięło udział 50 uczestników ze szkół oraz 60 osób ze strony organizatora – zawodowych ratowników medycznych, uczniów szkoły wojskowej, a przede wszystkim studentów i absolwentów ratownictwa medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego – wolontariuszy programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”.

________________________________________
ORGANIZATOR: Fundacja Generator Inspiracji
PATRONI HONOROWI: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Prezydent Rzeszowa, Podkarpacki Kurator Oświaty, Polska Rada Resuscytacji
PATRONI MEDIALNI: Polskie Radio Rzeszów, Radio WAWA Rzeszów, Gazeta Nowiny, Nowiny24, TVP Rzeszów, Magazyn „NA RATUNEK”, portal karetkowo.pl Portal Ratownik-med.pl, PrzypadkiMedyczne.pl, Ogólnopolskie Forum Studentów Medycyny i Lekarzy – www.MedFor.me
PARTNERZY: Fundacja Rozwoju Wolontariatu, „PROJEKTOR-wolontariat studencki”, Uniwersytet Rzeszowski, Bowling&Club „KULA”, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Muzeum Dobranocek, Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Teatr Maska
w Rzeszowie

 

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account