Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Historia pogotowiaDawniej Filia Drawsko Pom. to dwie osobne instytucje: Powiatowe Pogotowie Ratunkowe i Rejonowa Kolumna Transportu Sanitarnego (RKTS) usytuowana w budynkach przy Pl. Orzeszkowej 3a w Drawsku Pomorskim.

Dzisiaj znajduje się w tym miejscu Geodezja. Pogotowie podlegało pod Szpital Powiatowy. Kolumna Transportu podlegała początkowo pod Wojewódzką Kolumnę Transportu Sanitarnego (WKTS) w Słupsku a później w Koszalinie. Pogotowie Ratunkowe to głównie personel medyczny: lekarze, felczerzy, pielęgniarki, sanitariusze, noszowi, administracja oraz ambulatoria i całe wyposażenie medyczne czyli doraźna pomoc medyczna. Rejonowa Kolumna Transportu Sanitarnego to: kierowcy, mechanicy, administracja oraz warsztaty naprawcze i tabor samochodowy czyli zabezpieczenie transportu.

Po wybudowaniu nowego budynku przy ul.Chrobrego 4 pogotowie zmienia siedzibę, kolumna nadal pozostaje na Pl. Orzeszkowej. Z czasem dochodzi do połączenia kolumny i pogotowia, obydwie placówki zaczęły działać pod wspólnym szyldem jako Pogotowie Ratunkowe w Drawsku Pomorskim podlegając pod Zakład Opieki Zdrowotnej (ZOZ) w Drawsku Pomorskim. Warsztaty naprawcze i siedziba kolumny przy Pl. Orzeszkowej zostały zlikwidowane. W 1999 roku Pogotowie Drawsko włączyło się do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie i do dzisiaj działa w tej formie jako jedna z filii WSPR Szczecin.

- Specjalne podziękowania dla Roberta Kowalczyka, Tadeusza Słowińskiego i Marka Komóra z Filii Drawsko Pomorskie za udostępnienie fotografii. Podziękowania również dla Pani Anny Karwackiej z Drawska Pom. za okazaną pomoc i dostarczenie cennych materiałów.

Poniżej zdjęcia wykonane w latach 1970-80 w dawnej bazie Pogotowia Ratunkowego i Kolumny Transportu przy Pl.Orzeszkowej 3a w Drawsku Pomorskim.

Image
Personel medyczny przed wejściem do siedziby Pogotowia i Kolumny Transportu w Drawsku Pom.
Image
Pracownicy Powiatowej Kolumny Transportu w Drawsku Pom. przed siedzibą zakładu - 1977 rok.
Image
Pracownicy Pogotowia i Kolumny Transporu przed siedzibą przy Pl. Orzeszkowej w Drawsku Pom.
Image
Pracownicy Kolumny Transportu. Widoczny ambulans sanitarny Fiat 125p.
Image
Mechanicy Kolumny Transportu. Widoczny ambulans sanitarny Warszawa - 1977
Image
RKTS Drawsko Pom. - ambulans sanitarny Fiat 125 p.
Image
RKTS Drawsko Pom. - warsztaty naprawcze. Ambulans sanitarny Nysa 522 podczas remontu.
Image
RKTS Drawsko Pom. - warsztaty naprawcze. Ambulans sanitarny Nysa 522 podczas remontu.


Uwaga !!!
Poszukuję starych fotografii i informacji dotyczących działalności Pogotowia. Drogi użytkowniku jeżeli jesteś w posiadaniu takich materiałów to proszę o .

Artykuł opracował: Piotr Bartnicki

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account