Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pierwsza defibrylacja powinna zostać wykonana w ciągu 3 minut od utraty przytomności pacjenta na terenie całego szpitala. Z każdą minutą opóźnienia defibrylacji szanse przeżycia spadają o 10-12 proc.Najlepsza skutecznoscia charakteryzują się defibrylatory dwufazowe.

Choroby układu krążenia od ponad 50 lat pozostają niezmiennie najważniejszą przyczyną umieralności mieszkańców naszego kraju. Na szczęście w ostatnich 10 latach tempo spadku umieralności z powodu zawałów serca uległo zmniejszeniu. To w znacznym stopniu zasługa odpowiednio wyszkolonego personelu medycznego i szerszego dostępu do nowoczesnych technologii. Możliwość wykonania wczesnej defibrylacji jest bowiem jednym z najważniejszych czynników decydujących o przeżyciu w zatrzymaniu krążenia.

W zakresie umieralności z powodu chorób układu krążenia od kilku lat obserwuje się istotną poprawę. W 2010 r. choroby te spowodowały ok. 46 procent wszystkich zgonów, podczas gdy w pierwszej połowie lat 90-tych ok. 52 procent. W 1999 roku atak serca był przyczyną zgonu 19 670 mężczyzn i 10 780 kobiet, a dekadę później - już 11 462 i 7 382*. O tym, czy pacjent przeżyje zawał, w znacznym stopniu decyduje możliwość wykonania wcześniej defibrylacji, a tę umożliwiają dziś nowoczesne technologie.

Defibrylacja polega na przejściu przez mięsień sercowy prądu elektrycznego o wystarczającej energii, aby wywołać depolaryzację krytycznej masy mięśnia sercowego i przywrócić skoordynowaną aktywność elektryczną. Defibrylacja jest definiowana jako zakończenie migotania, a jej celem jest przywrócenie zorganizowanego rytmu i spontanicznego krążenia.

– Współczesne defibrylatory to wysoko zaawansowane technologicznie urządzenia, którymi,  w sytuacjach wymagających takiej interwencji, może posługiwać się niemal każdy z nas  – mówi Waldemar Śliwa, prezes firmy Emtel, czołowego producenta kardiomonitorów i defibrylatorów w Polsce – W sytuacji zagrożenia życia liczy się każda sekunda, dlatego producenci sprzętu reanimacyjnego stale rozwijają i wdrażają nowe technologie.

W zależności od przeznaczenia, wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje defibrylatorów: stacjonarne (in. manualne/kliniczne), automatyczne zewnętrzne (AED) oraz implantowane kardiowertery-defibrylatory (ICD).
W szpitalach i karetkach specjalistycznych wykorzystywane są defibrylatory stacjonarne, zwane inaczej manualnymi lub klinicznymi. Zwykle posiadają one metalowe „łyżki”, które przykłada się do klatki piersiowej i monitor pokazujący rodzaj arytmii, czyli niemiarowej czynności serca. Umożliwia on lekarzowi wybór odpowiedniej terapii.

– Najnowsze badania wykazały, iż najlepszą skutecznością cechują się nowoczesne defibrylatory dwufazowe, które wykorzystują mniejszą energię do defibrylacji niż defibrylatory monofazowe, a tym samym są mniej szkodliwe dla pacjenta – dodaje Waldemar Śliwa, dyrektor zarządzający Emtel – W naszej ofercie posiadamy Defibrylator DefiMax biphasic, który łączy w sobie funkcję defibrylatora i kardiomonitora zapewniającego monitorowanie EKG, ciśnienia tętniczego (NIBP) i saturacji (SpO2).

Dzięki szerokiemu zakresowi możliwej energii defibrylacji oraz zintegrowanym akcesoriom defibrylator Emtel przeznaczony jest do pracy zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi. Urządzenie może pracować w trybie ręcznym lub półautomatycznym.

Zgodnie z Wytycznymi Resuscytacji 2010 „wszystkie osoby spośród personelu medycznego, które mają obowiązek wykonać RKO (resuscytację krążeniowo-oddechową), powinny być szkolone, wyposażone i zachęcane do podejmowania defibrylacji i RKO. Należy zapewnić możliwość wczesnej defibrylacji w szpitalach, placówkach ochrony zdrowia i miejscach publicznych, w których gromadzą się duże ilości osób.”

Źródło: medicalnet.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account