Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Warning: getimagesize(http://migracja37.ratownik-med.pl/components/com_datsogallery/sub_wm.php?src=//components/com_datsogallery/img_pictures/med_ratmedchylo81.jpg.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 in /ratownikmed37/libraries/mavik/thumb/generator.php on line 339

Warning: getimagesize(http://migracja37.ratownik-med.pl/components/com_datsogallery/sub_wm.php?src=//components/com_datsogallery/img_pictures/med_ratmedchylo81.jpg.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 in /ratownikmed37/libraries/mavik/thumb/generator.php on line 339
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Image"PRIMA APRILIS 2011"

W zachodniopomorskich nadmorskich stacjach ratownictwa medycznego pojawiło się kontrowersyjne rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia. Rozporządzenie kierowane jest wyłącznie do zespołów podstawowych (P) stacjonujących w pasie nadmorskim. Ratownicy medyczni z tych stacji dodatkowo będą prowadzili czynności z zakresu ratownictwa wodnego.

Pomysł wydaje się dziwny, ale czy faktycznie tak jest? Stanowisko Ministerstwa Zdrowia jest w tym temacie jasne:

- Jednym z wymogów przyjęcia do uczelni medycznych edukujących w zakresie ratownictwa medycznego jest umiejętność pływania. Dodatkowo większość ratowników podczas nauki zdobywa uprawnienia młodszego ratownika wodnego, to wszystko wystarczy aby ratownik medyczny mógł podjąć poszkodowanych z wody i skutecznie prowadzić dalsze czynności ratujące życie. Pragniemy zaznaczyć, że nie jest to próba likwidacji czy ograniczenia działalności formacji ratowniczej WOPR.

Rozporządzenie ma za zadanie usprawnić system ratownictwa wodnego. Często do sytuacji zagrażających życiu dochodzi na niestrzeżonych odcinkach plaż które turyści odwiedzają bardzo chętnie. Na tych plażach nie ma ratowników wodnych, jeżeli dojdzie do wypadku często pierwszymi profesjonalnymi ratownikami są właśnie ratownicy medyczni z sezonowych posterunków ratownictwa medycznego. Wtedy właśnie pojawia się problem, bo nie mając sprzętu mogą tylko biernie przyglądać się tragedii. Nikt z ratowników medycznych nie może podjąć czynności jednocześnie nie dbając o własne bezpieczeństwo. Dlatego każda karetka zostanie wyposażona w podstawowy sprzęt do ratownictwa medycznego.

Sezonowe posterunki ratownictwa medycznego
Zespoły ratownictwa medycznego działające w zachodniopomorskim pasie nadmorskim.
 

Rozporządzenie będzie wprowadzone pilotażowo począwszy od tego sezonu letniego tylko w województwie zachodniopomorskim.

Jeszcze nie wiadomo dokładnie co przybędzie ratownikom w karetkach. Wyposażeniem dodatkowym będzie na pewno pianka która będzie chronić ratowników. Poniżej projekt który zanleźliśmy na stronach Ministerstwa Zdrowia.

Image
W takie pianki będą wyposażone zepoły ratownictwa medycznego.
 

Grzegorz ChylakCo o nowym pomyśle sądzą sami ratownicy? Rozmawiamy z ratownikiem medycznym Grzegorzem Chylakiem wieloletnim pracownikiem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie filia Kołobrzeg . Pan Grzegorz dodatkowo pełni dyżury w sezonowym posterunku ratownictwa medycznego w Ustroniu Morskim.

ratownik-med.pl: Co Pan sądzi o nowym pomyśle Ministerstwa Zdrowia?

G.Ch.: Przyznam, że ów pomysł wzbudził w nas spore emocje. Prawdą jest, że większość z nas posiada uprawnienia ratowników wodnych, ale czy to się sprawdzi ... Jeszcze nie poznaliśmy szczegółów związanych z całym projektem. Mamy już kwiecień, już niedługo sezon a my jeszcze nie wiemy jak to ma działać. Całkiem niedawno do wyposażenia naszych karetek dołączono urządzenia do automatycznego masażu serca. Już z tym urządzeniem nie mogliśmy zmieścić się w naszej karetce a teraz jeszcze ten pomysł. Sądze, że technicznie będzie to problem aby bezpiecznie ulokować cały ten sprzęt.

ratownik-med.pl: Czy faktycznie często dochodzi do takich sytuacji, że jesteście jedynymi ratownikami podczas wypadku na plaży?

G.Ch.: Owszem zdarzają się takie sytuacje, może nie są one tak częste jednak czasami cała akcja jest bardzo utrudniona ze względu na specyfikę wypadków na plaży.  Często mamy "związane ręce" i musimy czekać na ratowników wodnych którzy aby pomóc muszą przemieścić się ze strzeżonych odcinków plaż. W takich sytuacjach szanse na przeżycie osób potrzebujących pomocy drastycznie maleją.

ratownik-med.pl: Czy każdy z ratowników będzie mógł uczestniczyć w tym projekcie?

G.Ch.: Niestety, nie wszyscy ratownicy posiadają uprawnienia ratownika wodnego. Dlatego aby mogło to sprawnie funkcjonować wiązałoby się to zapewne ze sporym przeszeregowaniem ratowników z innych posterunków.

ratownik-med.pl: Dziękuje bardzo za rozmowę i życzę samych spokojnych dyżurów.

G.Ch.: Niestety nie mogę podziękować za życzenia .... Jestem przekorny. Dziękuje za rozmowę.

Będziemy przyglądać się na bieżąco całemu projektowi i informować Państwa o postępach w tej sprawie.

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

medicus
+3 #1 medicus 2011-04-01 15:12
Ciekaw jestem jak będzie z rozmiarówką tych pianek :sigh: , znając życie to pewnie jedna pianka dla wszystkich członków zespołu :o Może lepiej te pieniążki przeznaczyć właśnie na dofinansowanie WOPR. Podobnie jest z utworzeniem straży miejskiej, lepiej byłoby jakby pieniądze te dostała policja. Ze strażnikami mamy tylko same kłopoty ...
Zgłoś administratorowi
shire
0 #2 shire 2011-04-02 01:20
Tak, tak... :-* A świstak siedzi i zawija je w te sreberka :lol:

PS. Niezły żart :D
Zgłoś administratorowi
Darth Vader
0 #3 Darth Vader 2011-04-02 10:56
Dodatkowo ratownicy przejdą intensywną naukę pływania na desce windsurfingowej , gdyż "sezonowe" ambulanse dostaną na wyposażenie zmodyfikowaną deskę ortopedyczną, do której będzie można przymocować maszt z żaglem i dzięki temu szybciej dopłynąć do ratowanego :lol: :lol: :lol:
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account