Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Państwowe Ratownictwo Medyczne już nie tylko z nazwy, od nowego roku ratownictwo medyczne będzie służbą mundurową. Ratownicy medyczni długo czekali na ten moment, jak wiadomo w Polsce zespoły ratownictwa medycznego są w różnych strukturach. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych już przygotowuje się do utworzenia nowych struktur.

Już od dawna toczyły się dyskusje na temat stworzenia jednolitego systemu ratownictwa medycznego finansowanego bezpośrednio przez ministerstwo. Narodowy Fundusz Zdrowia już nie będzie organizować kolejnych przetargów na świadczenie usług w zakresie ratownictwa medycznego. Ministerstwo Zdrowia definitywnie kończy epokę kontraktów, przetargów i różnych operatorów zespołów ratownictwa medycznego na terenie Polski.

Dotychczasowy system niestety nie sprawdzał się, służba nie może być państwowa tylko z nazwy. Zasady finansowania zespołów ratownictwa medycznego muszą być jednolite a personel musi być zatrudniany, wynagradzany jak policjant czy strażak. Obecnie wygląda to bardzo różnie, a postępowanie przetargowe na ratownictwo medyczne może być korupcjogenne.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych spodziewało się takiej reformy. To jest służba ratownicza i taki musi mieć charakter. Czeka nas sporo pracy, mówimy tutaj o reformie służby która ratuje ludzkie życie. Dlatego nie możemy sobie pozwolić na błędy. Proces reform musi przebiegać stopniowo, ale będzie realizowany w skali całego kraju. Na pewno musi ruszyć kampania społeczna w mediach. Nasze społeczeństwo nadal postrzega ambulans ratowniczy jak "przychodnię na kółkach" z lekarzem wyposażonym w bloczek recept. Docelowo będą utrzymywane tylko zespoły z wykwalifikowanymi ratownikami medycznymi, utrzymywanie zespołów z lekarzami jest zbyt kosztowne. Nasz budżet może tego nie wytrzymać.

Jeżeli chodzi o tabor karetek i sprzęt to będziemy na pewno wykorzystywać ten kupiony ze środków publicznych, w innych przypadkach nowe struktury trzeba będzie doposażać. Ratownicy medyczni będą posiadali stopnie w zależności od kwalifikacji i stażu pracy, szczegóły zawrzemy w osobnym rozporządzeniu.

Sami ratownicy medyczni już od dawna mówili o takim rozwiązaniu. W 2012 roku na forum Portalu Ratownik-med.pl dyskutowano w tym temacie. Poniżej fragment dyskusji:

(...) zastanawia mnie pewien fakt a mianowicie dlaczego środowisko ratownictwa medycznego nie mówi głośno o tym aby włączyć PRM w struktury mundurowe? Wiadomo, iż bycie służbą mundurową podnosi prestiż zawodu , który obecnie dla wielu nadal kojarzy się z sanitariuszem. Dodatkowo wiele przywilejów, dodatki, emerytura na zasadach mundurowych i wiele innych korzyści. Chciałbym poznać opinię ratowników medycznych na ten temat. Żadne związki nie lobbują za powstaniem Izby Ratowników Medycznych, nad prawem do wykonywania zawodu, i co najważniejsze powstaniem mgr w dziedzinie ratownictwa medycznego a nie np. zdrowia publicznego? Czy jest sens aby było tyle dziwnych związków bez siły przebicia? Więcej: Forum Ratownik-med.pl

 - Taka decyzja może nas tylko cieszyć, dobrze wszyscy wiem jak traktowani są ratownicy przez swoich pracodawców. Nikt nikomu niczego nie będzie zazdrościł, wszyscy będziemy pracowali na tych samych zasadach. Będziemy służbą ratowniczą a nie zapleczem niewydolnych "PeOZetów" (dop. red. Podstawowa Opieka Lekarska). Liczymy również na wcześniejszy wiek emerytalny, ale z tym dzisiaj może być już gorzej - powiedział rat.med. Waldemar Reforma z karetki Podstawowej.

Osobiście podpisujemy się pod tym pomysłem, takie rozwiązanie może tylko polepszyć wydolność i jakość  Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce.

Ratownik-med.pl

Ratownictwo Medyczne będzie służbą mundurową - to jest primaaprilisowy żart!


Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Atur
0 #1 Atur 2015-04-01 14:56
udane, dobry zart w prima aprilis!!! :-* 8) :D
Zgłoś administratorowi
Wojtek87
+11 #2 Wojtek87 2015-04-01 15:34
Prima aprilis :-)
Zgłoś administratorowi
Barte93
+3 #3 Barte93 2015-04-01 17:09
Mam nadzieje ze PAN Wojtek87 nie będzie miał racji :P
Zgłoś administratorowi
RobertM
+4 #4 RobertM 2015-04-01 22:20
Konkursy na świadczenie usług zdrowotnych w zakresie ratownictwa medycznego, zaniżone wynagrodzenia dla nielekarskiego personelu medycznego, wykonywanie zadań niezwiązanych z ratownictwem medycznym (zabezpieczanie transportów międzyszpitalny ch, wyręczanie w ramach NiŚOZ) to sprawy które dawno powinny zostać uregulowane w nowych formach prawnych i organizacyjnych . Niestety można o tym przeczytać tylko przy okazji 1 kwietnia.
Zgłoś administratorowi
ww61
+1 #5 ww61 2015-04-02 18:33
Szkoda,że realna możliwość uzdrowienia Państwowego Ratownictwa Medycznego nie może stać FAKTEM lecz pozostaje tylko smutnym żartem...
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account