Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x

Slider

Aktualnie w portalu

Złapał ją skurcz ... .Wezwała policję i ratownictwo med…

Mieszkanka Tarnowskich Gór, która bezpodstawnie wezwała policjantów i pogotowie ratunkowe została ukarana mandatem. Tarnogórzanka zadzwoniła na numer alarmowy i zgłosiła pobicie przez współlokatora. 61-latka zapomniała wspomnieć, że zdarzenie miało miejsce... Czytaj więcej

29-10-2020 Wyświetleń:900 AKTUALNOŚCI PRASOWE dyspozytor - avatar dyspozytor

LEGNICA. 13 oczekujących karetek. "My, ratownicy mamy …

Koronawirus w Polsce. Polska służba zdrowia nie radzi sobie z coraz większą liczbą zachorowań na COVID-19. Przekształcanie zwykłych oddziałów w covidowe sprawia, że system przestaje być wydolny. Najlepszym dowodem są... Czytaj więcej

29-10-2020 Wyświetleń:1059 AKTUALNOŚCI PRASOWE dyspozytor - avatar dyspozytor

#CISNEKLATE. Uczymy i pokazujemy, jak uratować życie drugi…

Powiat Poznański należy do strefy gdzie zgodnie z danymi GUS 2018 r. odnotowano najniższą dostępność świadczeń medycznych, udzielanych przez zespoły ratownictwa medycznego w Polsce. To znaczy, że to właśnie tu... Czytaj więcej

29-10-2020 Wyświetleń:978 AKTUALNOŚCI PRASOWE dyspozytor - avatar dyspozytor

Fundacja Siepomaga przekazała medykom 7 karetek [ZDJĘCIA, …

Karetki wypadkowe od Siepomaga.pl zostały zakupione dzięki największej polskiej zbiórce internetowej, jaką okazała się pierwsza edycja zbiórki Siepomaga.pl na rzecz wsparcia polskiej służby zdrowia w walce z koronawirusem, w której... Czytaj więcej

19-10-2020 Wyświetleń:1411 AKTUALNOŚCI PRASOWE dyspozytor - avatar dyspozytor

Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy: niezbędne wsparcie …

Na walkę z COVID-19 Samorząd Województwa przeznacza kwotę blisko 31,5 mln w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego. Środki te trafią do szpitali wojewódzkich, powiatowych, resortowych i klinicznych oraz ratownictwa medycznego. Sam... Czytaj więcej

16-10-2020 Wyświetleń:1596 AKTUALNOŚCI PRASOWE dyspozytor - avatar dyspozytor

Newsletter Ratownik-med.pl

Galeria fotografii ratowniczej


EMS New Jersey's
PRM vs COVID-19 4
Wypadek koło Nieżyna

Profile społecznościowe Ratownik-med.pl

Dyskusja na forum

Więcej tematów »


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImageChoroby układu krążenia każdego roku są przyczyną zgonów ponad 170 000 Polaków. Dane z Ogólnopolskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych wskazują, że z powodu niestabilnej choroby wieńcowej i zawału serca każdego roku trafia do szpitala 250 000 osób (źródło: dane statystyczne GUS 2003-2009).

Systemy teletransmisji danych medycznych

Systemy teletransmisji danych medycznych stanowią dziś ważne ogniwo w działaniach zespołów RM. Przesłanie kopii 12-odprowadzeniowego zapisu EKG wraz z wynikami pomiarów parametrów życiowych pacjenta do lekarza-konsultanta umożliwia specjalistyczną konsultację i wczesne wdrożenie odpowiedniej terapii reperfuzyjnej oraz właściwą kwalifikację pacjenta na zabieg PCI. Jest to szczególnie ważne w przypadkach ostrych zawałów serca z uniesieniem odcinka ST (STEMI), gdzie wczesna diagnoza umożliwia skierowanie pacjenta bezpośrednio na zabieg pierwotnej PCI, z pominięciem pośrednich jednostek szpitalnych.

Nierzadko warunkuje to przeżycie pacjenta i determinuje jakość życia po zakończeniu leczenia.

Systemy transmisji danych z ambulansów PRTransmisja danych w warunkach zespołów RM

Do specjalistycznych oddziałów kardiologii inwazyjnej zostały wprowadzone w wielu rejonach kraju. Aktualnie w Polsce funkcjonuje kilka niezależnych rozwiązań telemedycznych, m.in.: oferowane przez Paramedica Polska systemy ZOLL umożliwiające transmisję z defibrylatorów ZOLL M Series/E Series.

System ZOLL RescueNet/ZRDS ZOLL RescueNet bazuje na lokalnym serwerze ZOLL Data Relay Server, umożliwiającym przesłanie 12-odprowadzeniowego zapisu EKG z defibrylatorów ZOLL M Series/E Series za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej (transmisja pakietowa GPRS/EDGE).

Po akwizycji EKG defibrylator przesyła dane łączem Bluetooth® do urządzenia pośredniczącego (telefon komórkowy lub komputer
typu Palmtop/Smartfon), skąd sygnał jest transmitowany  via internet do serwera ZDRS, w którym następuje konwersja zapisu EKG na plik w formacie PDF. Diagnostyczny zapis EKG w postaci pliku PDF jest następnie przesyłany w formie załącznika poczty elektronicznej do dedykowanego komputera pełniącego funkcję stacji odbiorczej.

Zoll Data Relay System

System Teletransmisji składa się z trzech głównych części:

A.  Urządzenia będące wyposażeniem zespołów wyjazdowych.
B.  Zespół urządzeń i oprogramowania zbierającego i archiwizującego zapisy z defibrylatorów i przesyłających je do odpowiednich ośrodków hemodynamiki. 
C.  Urządzeń zainstalowanych w odpowiednich szpitalach mających na celu odbiór przesyłanych przez zespoły zapisów EKG.

Każda z powyższych części składa się z współpracujących ze sobą urządzeń

  • W części zainstalowanej na karetce (A) znajdują się

- Defibrylator.
- Komputer Kieszonkowy PDA.

Powyższe urządzenia komunikują się ze sobą celem przesłania EKG które zbiera Defibrylator. Ratownik na ekranie komputera PDA wybiera Szpital do którego zapis  EKG chce przesłać i łączy się z defibrylatorem, powyższe czynności prowadzą do stanu w którym po uruchomieniu Akwizycji na Defi dane są nie tylko drukowane ale i przesyłane do wybranego szpitala.

Screen z PDA
Fot. Screen z PDA będącego na wyposażeniu zespołów ratowniczych
  • W części (B) znajdującej się w serwerowni WSPR

Zainstalowany jest serwer ZDRS (Zoll Data Relay System)  który odpowiedzialny jest za odbiór zapisów z urządzeń zainstalowanych ,, na zespołach” oraz ich archiwizowanie i przesyłanie do odpowiednich końcówek (Szpitali). W tej części zainstalowano również koncentratory Szyfrujące które odpowiadają za szyfrowanie transmisji zarówno między zespołami a Serwerownią jak i między Szpitalami a serwerownią WSPR. Cała transmisja jest szyfrowana co zapewnia bezpieczeństwo i spójności danych.

W serwerowni znajduje się również serwer wydruku którego zastosowanie powoduje że nawet jeżeli komputer w
szpitalu będzie wyłączony to EKG wydrukuje się bezpośrednio na drukarce sieciowej w owym szpitalu co zapewnia dość przyzwoity stopień redundancji. Transmisja samych zapisów odbywa się przez protokół MAPI co eliminuje opóźnienia które są zauważalne w innych protokołach (imap pop3  http refresh itp.).

UPS i router szyfrujacy
Fot. UPS i router szyfrujący dane
  • W części ( C ) która jest zainstalowana w szpitalach


Znajdują się:
- Zasilacz awaryjny UPS – zabezpieczający cały inny sprzęt przed wahaniami i brakami zasilania.
- Router Szyfrujący Cisco 871 – zapewniający szyfrowanie połączenia Stacji odbiorczej z serwerownią WSPR. 
- Komputer w obudowie Ultra Slim SFF polączony z monitorem. 
- Drukarka Color LaseJet.

Stacja Odbiorcza z drukarką
Fot. Stacja odbiorcza z drukarką

Po nadejściu zapisu jest on równocześnie i niezależnie  drukowany na drukarce i wyświetlany na ekranie komputera. Dodatkowo na komputerze można również przeglądać zapisy historyczne, drukować je ponownie itp.

Poniżej film instruktażowy dotyczący systemu Zoll Data Relay (niestety wersja angielska):


Artykuł powstał dzięki uprzejmości:
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie
www.999.szczecin.pl
EOT - Engineering of Technology
www.eot.pl

Wykorzystano materiały:
Paramedica Polska
www.paramedica.pl

Artykuł opracował:
Piotr Bartnicki
"dyspozytor"

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account