Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ImageChoroby układu krążenia każdego roku są przyczyną zgonów ponad 170 000 Polaków. Dane z Ogólnopolskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych wskazują, że z powodu niestabilnej choroby wieńcowej i zawału serca każdego roku trafia do szpitala 250 000 osób (źródło: dane statystyczne GUS 2003-2009).

Systemy teletransmisji danych medycznych

Systemy teletransmisji danych medycznych stanowią dziś ważne ogniwo w działaniach zespołów RM. Przesłanie kopii 12-odprowadzeniowego zapisu EKG wraz z wynikami pomiarów parametrów życiowych pacjenta do lekarza-konsultanta umożliwia specjalistyczną konsultację i wczesne wdrożenie odpowiedniej terapii reperfuzyjnej oraz właściwą kwalifikację pacjenta na zabieg PCI. Jest to szczególnie ważne w przypadkach ostrych zawałów serca z uniesieniem odcinka ST (STEMI), gdzie wczesna diagnoza umożliwia skierowanie pacjenta bezpośrednio na zabieg pierwotnej PCI, z pominięciem pośrednich jednostek szpitalnych.

Nierzadko warunkuje to przeżycie pacjenta i determinuje jakość życia po zakończeniu leczenia.

Systemy transmisji danych z ambulansów PRTransmisja danych w warunkach zespołów RM

Do specjalistycznych oddziałów kardiologii inwazyjnej zostały wprowadzone w wielu rejonach kraju. Aktualnie w Polsce funkcjonuje kilka niezależnych rozwiązań telemedycznych, m.in.: oferowane przez Paramedica Polska systemy ZOLL umożliwiające transmisję z defibrylatorów ZOLL M Series/E Series.

System ZOLL RescueNet/ZRDS ZOLL RescueNet bazuje na lokalnym serwerze ZOLL Data Relay Server, umożliwiającym przesłanie 12-odprowadzeniowego zapisu EKG z defibrylatorów ZOLL M Series/E Series za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej (transmisja pakietowa GPRS/EDGE).

Po akwizycji EKG defibrylator przesyła dane łączem Bluetooth® do urządzenia pośredniczącego (telefon komórkowy lub komputer
typu Palmtop/Smartfon), skąd sygnał jest transmitowany  via internet do serwera ZDRS, w którym następuje konwersja zapisu EKG na plik w formacie PDF. Diagnostyczny zapis EKG w postaci pliku PDF jest następnie przesyłany w formie załącznika poczty elektronicznej do dedykowanego komputera pełniącego funkcję stacji odbiorczej.

Zoll Data Relay System

System Teletransmisji składa się z trzech głównych części:

A.  Urządzenia będące wyposażeniem zespołów wyjazdowych.
B.  Zespół urządzeń i oprogramowania zbierającego i archiwizującego zapisy z defibrylatorów i przesyłających je do odpowiednich ośrodków hemodynamiki. 
C.  Urządzeń zainstalowanych w odpowiednich szpitalach mających na celu odbiór przesyłanych przez zespoły zapisów EKG.

Każda z powyższych części składa się z współpracujących ze sobą urządzeń

  • W części zainstalowanej na karetce (A) znajdują się

- Defibrylator.
- Komputer Kieszonkowy PDA.

Powyższe urządzenia komunikują się ze sobą celem przesłania EKG które zbiera Defibrylator. Ratownik na ekranie komputera PDA wybiera Szpital do którego zapis  EKG chce przesłać i łączy się z defibrylatorem, powyższe czynności prowadzą do stanu w którym po uruchomieniu Akwizycji na Defi dane są nie tylko drukowane ale i przesyłane do wybranego szpitala.

Screen z PDA
Fot. Screen z PDA będącego na wyposażeniu zespołów ratowniczych
  • W części (B) znajdującej się w serwerowni WSPR

Zainstalowany jest serwer ZDRS (Zoll Data Relay System)  który odpowiedzialny jest za odbiór zapisów z urządzeń zainstalowanych ,, na zespołach” oraz ich archiwizowanie i przesyłanie do odpowiednich końcówek (Szpitali). W tej części zainstalowano również koncentratory Szyfrujące które odpowiadają za szyfrowanie transmisji zarówno między zespołami a Serwerownią jak i między Szpitalami a serwerownią WSPR. Cała transmisja jest szyfrowana co zapewnia bezpieczeństwo i spójności danych.

W serwerowni znajduje się również serwer wydruku którego zastosowanie powoduje że nawet jeżeli komputer w
szpitalu będzie wyłączony to EKG wydrukuje się bezpośrednio na drukarce sieciowej w owym szpitalu co zapewnia dość przyzwoity stopień redundancji. Transmisja samych zapisów odbywa się przez protokół MAPI co eliminuje opóźnienia które są zauważalne w innych protokołach (imap pop3  http refresh itp.).

UPS i router szyfrujacy
Fot. UPS i router szyfrujący dane
  • W części ( C ) która jest zainstalowana w szpitalach


Znajdują się:
- Zasilacz awaryjny UPS – zabezpieczający cały inny sprzęt przed wahaniami i brakami zasilania.
- Router Szyfrujący Cisco 871 – zapewniający szyfrowanie połączenia Stacji odbiorczej z serwerownią WSPR. 
- Komputer w obudowie Ultra Slim SFF polączony z monitorem. 
- Drukarka Color LaseJet.

Stacja Odbiorcza z drukarką
Fot. Stacja odbiorcza z drukarką

Po nadejściu zapisu jest on równocześnie i niezależnie  drukowany na drukarce i wyświetlany na ekranie komputera. Dodatkowo na komputerze można również przeglądać zapisy historyczne, drukować je ponownie itp.

Poniżej film instruktażowy dotyczący systemu Zoll Data Relay (niestety wersja angielska):


Artykuł powstał dzięki uprzejmości:
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie
www.999.szczecin.pl
EOT - Engineering of Technology
www.eot.pl

Wykorzystano materiały:
Paramedica Polska
www.paramedica.pl

Artykuł opracował:
Piotr Bartnicki
"dyspozytor"

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account