Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W czwartek 15 października opublikowane zostały nowe wytyczne resuscytacji. Międzynarodowe wytyczne z roku 2015 będą obowiązywały przez 5 lat.

Wytyczne z 2015 roku, które powstały po opracowaniu badań przeprowadzonych w minionych pięciu latach, podkreślają, że priorytetem są pierwsze ogniwa w tzw. łańcuchu przeżycia czyli rozpoznanie sytuacji, szybkie wezwanie fachowej pomocy oraz podjęcie niezbędnych czynności ratunkowych przez świadków zdarzenia. - Nowe wytyczne, według których powinno się postępować w trakcie akcji ratunkowej stawiają w dalszym ciągu na szybką reakcję postronnych świadków akcji ratunkowej - komentuje Jerzy Jaskuła z Fundacji "Ratuj Życie".

- Szalenie istotna jest także współpraca pomiędzy dyspozytorem a osobą wzywającą pomocy - dodaje. Dyspozytorzy stosując się do nowych wytycznych przez telefon mają udzielać jeszcze dokładniejszych wskazówek odnośnie udzielania pomocy przez świadków zdarzenia do momentu przybycia służb ratunkowych.

- Co więcej, pomocy może, a nawet powinna, udzielić osoba także nieprzeszkolona, będąc kierowanym przez dyspozytora przez telefon - podkreśla. Jaskuła zaznacza, że nowe wytyczne kładą jeszcze większy nacisk na szkolenia pierwszej pomocy i jeszcze mocniej podkreślają zasadność publicznego dostępu do Automatycznych Defibrylatorów Zewnętrznych (AED).

- Badania z ostatnich lat dowodzą, że szybka reakcja osób postronnych jest najważniejsza dla przeżywalności osób wymagających resuscytacji. Dodatkowo skorzystanie z publicznie dostępnego AED przez świadków zdarzenia, tuż po wezwaniu służb ratunkowych, zwiększa dodatkowo przeżywalność potrzebujących pomocy - mówi Jaskuła.

PODSUMOWANIE WYTYCZNYCH ERC 2015

Czytaj więcej: http://www.gazetakrakowska.pl


Red. Więcej informacji dotyczących wytycznych ERC: http://www.prc.krakow.pl/

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

Ostatnio dodane zdjęcia


Poza systemem
Poza systemem
Poza systemem
Ambulans Sprinter w obiektywie Grzegorza
Ambulans Sprinter w obiektywie Grzegorza
Ambulans Sprinter w obiektywie Grzegorza
Ambulans Sprinter w obiektywie Grzegorza
Ambulans Sprinter w obiektywie Grzegorza

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account